Obraz znaczy więcej niż 1000 słów…a ruchomy obraz jeszcze więcej. Video to jeden z najmocniejszych trendów w marketingu ostatnich lat. Według raportu Wyzowl w 2019 roku już 87% marketerów wykorzystywało w swojej komunikacji jakiekolwiek materiały video. O filmach i animacjach dużo się  mówi i słyszy, ale do czego możemy je wykorzystać? Jakie działania naszej firmy mogą być wspierane przez materiały video? Oto nasza krótka lista z podpowiedziami:

Jakie działania możemy prowadzić dzięki materiałom video?

 

 1. Klasyczna reklama

  Reklam telewizyjnych nikomu nie trzeba opisywać, ale nie należy zapominać o bardzo skutecznym i nieporównywalnie tańszych spotach jakimi są reklamy w social media. Zwykle 6 lub 15 sekundowe filmiki, w których bardzo istotna jest konstrukcja i właściwe dobranie i rozmieszczenie elementów reklamowych. Po tą formę video sięgają wszelkie marki.

 

 1. Prezentacja firmy

  1. Jako film korporacyjny dla potencjalnych Klientów i partnerów biznesowych – opowieść o firmie i jej charakterystyce przez pryzmat sukcesu. Dla mniejszych firm to tez bardzo dobra sposób na opowiedzenie o sobie i produktach.
  2. Jako film employer brandingowy – opowieść o organizacji przez pryzmat kultury pracowniczej i tego co ma do zaoferowania potencjalnym pracownikom. Takie materiały nagrywają zwykle firmy zatrudniające co najmniej kilkudziesięciu pracowników.

 

 1. Prezentacje produktów

  1. Video explainer – najczęściej przygotowuje się je w formie animowanej. Dzięki niej w łatwy i zrozumiały sposób można wytłumaczyć zalety jakiegoś produkty czy usługa albo zasadę jego działania. Takie materiały świetnie sprawdzają się w przypadku bardziej skomplikowanych produktów i usług, to dobre narzędzie dla branży IT, finansowej czy technicznej.
  2. Prezentacja cech produktu – bardzo popularna na You Tube forma przedstawiania wszelkich produktów, zarówno pod katem ich wyglądu, zalet jak i cech ważnych dla użytkownika. Aż 96% internautów przyznaje, że ogląda takie video by dowiedzieć się więcej o produkcie. Szczególną prezentacją w tej kategorii są prezentacje miejsc i wnętrz. Video jest idealną formą do zaprezentowania Klientom nieruchomości, hoteli, restauracji etc.
  3. Szczególną formą prezentacji jest unboxing – filmy prezentujące rozpakowywanie danego produktu, może wydawać się to dziwne, ale takie materiały cieszą się spora popularnością.

 

 1. Filmy instruktażowe, poradniki i samouczki.

  Nowocześniejsza forma instrukcji jak coś zrobić krok po kroku. Począwszy od elementów życia codziennego na tematy typu pieczenie makowca czy wymiana uszczelki w kranie, aż po umiejętności zawodowe. Aż 68% osób przyznaje, że woli oglądać instruktażowe video niż czytać instrukcje czy nawet oglądać prezentacje i infografiki.

 

 1. Reportaż / relacja

  Wydarzenia oficjalne czy te mniej oficjalne warto utrwalać profesjonalną kamerą, czy chociażby przy pomocy smartfona i pokazywać je na kanałach social media.

 

 1. Webinary czyli szkolenia online

  Dzięki odpowiednim platformom możemy prowadzić otwarte i zamknięte szkolenia, a później możemy wykorzystywać je jako video w naszych materiałach promocyjnych.

 

 1. Rekrutacja

  Coraz więcej firm nagrywa video rekrutacyjne. Prezentacja oferty pracy przez „prawdziwą osobę” ma dużo lepsze efekty niż ogłoszenie tekstowe. Na ogłoszenia, które zawierają video spływa o 34% więcej aplikacji.

 

 1. Edukacja

  Materiały niosące treści edukacyjne, szersze niż tylko instrukcja wykonania większej rzeczy. Idealne do budowania marki eksperta, często wykorzystywane w kampaniach społecznych np. na temat zdrowia.

 

 1. Live streaming – czyli video na żywo

  Idealna forma do przestawiania „gorących” informacji, prowadzenia szkoleń czy pokazywania jakichkolwiek wydarzeń przy których znaczenie czas wydarzenia ma znaczenie. Wg raportu Facebooka materiały live są oglądane 3 razy dłużej niż te przygotowane wcześniej.

 

 1. Polecenia 

  Video to bardzo dobra forma zbierania poleceń od Klientów, w ten sposób możemy mieć nagrane wiarygodne i efektowne referencje; możemy je też umieścić nie tylko na naszej stronie www ale też na naszych kanałach social media

 

To tylko ogólny zarys listy zastosowań materiałów video. Tak naprawdę jest ich nieskończenie wiele i jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia (…i czasem technologia😉) Jedno jest pewne: jeśli myślimy o reklamie musimy wykorzystywać video.

 

infografika-video-wykorzystanie

Joanna Gajewska

Joanna Gajewska

Dyrektor Zarządzający w Animise

Od ponad 13 lat zajmuje się obszarem komunikacji głównie w sektorze finansowym. Specjalizuje się w strategii i produkcji video. Jej biznesową pasją jest śledzenie trendów i raportów. Swoje doświadczenie zdobywała zarówno po stronie Klienta, jak i agencji, pracując dla takich marek jak Deutsche Bank, Honda, Allianz, Tax Care, Profitia, CIPS, IPF Digital, Inter Cars, Medicover czy BNI..

Adwise Group
Zobacz co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić.

Jesteśmy agencją marketingu zintegrowanego, specjalizująca się w skutecznej komunikacji oraz tworzeniu unikatowych narzędzi marketingowych.

zobacz więcej

Produkujemy filmy i animacje biznesowe szybko i efektywnie trafiające z komunikatem do odbiorców. Nasze produkcje dopasowujemy do celów i budżetu Klienta.

zobacz więcej

Kancelarię adwokacką Barbary Bil na tle innych kancelarii wyróżnia to, że zespół posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w działach prawnych małych firm oraz korporacji, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

zobacz więcej