Ostatnie dwa miesiące wywróciły do góry nogami świat: nasze codzienne życie, gospodarkę, a co za tym idzie marketing i zachowania konsumentów. W obliczu zagrożenia musieliśmy zacząć żyć inaczej i dostosować nasze prywatne i biznesowe działania do nowej sytuacji.

Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że mamy do dyspozycji technologię dzięki której możemy załatwić wiele rzeczy. Przymusowa izolacja oraz praca w trybie home office sprawiły że ogromnego znaczenia nabrały wszelkie rozwiązania zdalne, w tym komunikatory online i materiały video.

Przez ostatnie dwa lata video było jednym z najmocniej rosnących trendów i wykorzystywaliśmy je do wielu zadań związanych z promocją naszych firm, pisałam o tym tutaj. Ostatnie tygodnie wymusiły jednak jeszcze bardziej kreatywne podejście do tej kwestii. Jak zmieniła się rola video i podejście do jego produkcji w związku z pandemią:

 

Nowa rola materiałów video

Do tej pory filmy w internecie były dla nas informacją, rozrywką, reklamą, pomocą… teraz musiały w wielu kwestiach zastąpić to co tradycyjnie przekazywane było bezpośrednio.

Polskim przykładem gdzie wideo nabrało nagle nowego znaczenia jest edukacja w telewizji: w związku z zamknięciem szkół Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się opracować video wersje lekcji w ramach podstawy programu nauczania, które emitowane są codziennie w telewizji państwowej. To nie jest miejsce by wypowiadać się co do jakości tych produkcji (delikatnie mówiąc „zdania są podzielone”) faktem jest jednak, że szczątkowa do tej pory rola video jako przekaźnika wiedzy została wprowadzona do „mainstreamu” medialnego.

Drugim ciekawym przykładem jest modlitwa. W czasie izolacji, kiedy wyznawcy wszelkich religii, nie mogli modlić się w swoich świątyniach ich rolę przejęły materiały video. Dowodem na to jest choćby fakt, że gdy zbliżały się Święta Wielkiej Nocy liczba subskrybentów kanału Vatican News wzrosła ponad dwukrotnie.

Co ciekawe o #PrayWithMe możemy przeczytać na blogu You Tube. Wyobrażacie sobie takie tematy w tym miejscu przed pandemią?

 

Nowe podejście do produkcji video

Przymusowa izolacja sprawiła, że producenci reklamowi musieli znaleźć nowe rozwiązania. Dlatego największe marki pokusiły się o produkcje spotów na bazie filmów kręconych w domu. Pierwszy w Polsce zrobił to T-mobile (reklamę możesz zobaczyć tutaj)

Żabka, do tej pory znana ze spotów mających miejsce zawsze w sklepie, wyprodukowała spoty dziejąca się w domu ( np. ten )

Ciekawym przykładem jest też Porsche, które w całości swoja najnowszą reklamę wyprodukowało w konfiguratorze (do zobaczenia tutaj )

Nie tylko producenci reklamowi zdecydowali się szybko dostosować do nowej sytuacji, w ślad za nimi poszli tez producenci seriali. I tak Marta Żmuda Trzebiatowska z Małgorzatą Kożuchowską kręcą serial internetowy „Zostań w domu” a już niedługo TVP rusza z serialem „Będzie dobrze kochanie”, którego zdjęcia również powstawały bez wychodzenia z domu.

 

Nikt nie ma wątpliwości, że koronawirus zmieni świat. Będziemy musieli na stałe dostosować się do nowej rzeczywistości. Tak samo będzie z marketingiem i komunikacją. To co dzieje się w tej chwili to dopiero przedsmak sposobów produkcji video i ich celów.

Joanna Gajewska

Dyrektor Zarządzający w Animise

Od ponad 13 lat zajmuje się obszarem komunikacji głównie w sektorze finansowym. Specjalizuje się w strategii i produkcji video. Jej biznesową pasją jest śledzenie trendów i raportów. Swoje doświadczenie zdobywała zarówno po stronie Klienta, jak i agencji, pracując dla takich marek jak Deutsche Bank, Honda, Allianz, Tax Care, Profitia, CIPS, IPF Digital, Inter Cars, Medicover czy BNI..

Adwise Group
Zobacz co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić.

Jesteśmy agencją marketingu zintegrowanego, specjalizująca się w skutecznej komunikacji oraz tworzeniu unikatowych narzędzi marketingowych.

zobacz więcej

Produkujemy filmy i animacje biznesowe szybko i efektywnie trafiające z komunikatem do odbiorców. Nasze produkcje dopasowujemy do celów i budżetu Klienta.

zobacz więcej

Kancelarię adwokacką Barbary Bil na tle innych kancelarii wyróżnia to, że zespół posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w działach prawnych małych firm oraz korporacji, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

zobacz więcej